Założenie własnej działalności gospodarczej – kilka słów o kosztach

dokonywanie obliczeń w biurze rachunkowym bielsko biała

Mnóstwo osób noszących się z zamiarem prowadzenia własnej działalności gospodarczej zastanawia się jakie koszty musi ponieść, by zacząć prowadzić własny biznes. Na ten temat krążą różne opinie. Nieraz mówi się o astronomicznych cenach, co nie ma żadnego związku z rzeczywistością, a może zniechęcić przyszłego przedsiębiorcę do pracowania na własny rachunek. Z racji tego postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i napisać o przybliżonych kwotach, które trzeba uiścić za dopełnienie koniecznych formalności.

Co możemy zrobić za darmo?

Wbrew pozorom nie trzeba płacić za wszystko. Część formalności można dopełnić nie wydając przy tym ani złotówki. Spis tych najważniejszych podajemy poniżej:

 • Wybór przedmiotu i formy prawnej. Podkreślić należy, że za wybór numerów PKD nie trzeba uiszczać żadnej opłaty a ich spis można znaleźć na stronie klasyfikacje.gofin.pl lub w każdym biurze rachunkowym. Jeżeli zaś chodzi o formę prawną to do wyboru mamy dwie opcje: własną działalność gospodarczą lub założenie spółki cywilnej, jawnej, komandytowej, partnerskiej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej.
 • Rejestracja firmy. Zaznaczyć jednak trzeba, że ta opcja jest darmowa tylko dla osób, które decydują się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, a nie spółki handlowej. Rejestracja obejmuje złożenie wniosku o uzyskanie: wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, REGON-u, NIP-u (można go również zaktualizować, jeśli podatnik już go posiada), wybór formy opodatkowania oraz zgłoszenie bądź zmianę płatnika składek ZUS. Rejestracji można dokonać osobiście (także online) lub zasięgnąć informacji w naszym biurze rachunkowym w Bielsku-Białej.
 • Zgłoszenie podatnika VAT do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania przyszłego przedsiębiorcy. Od 1 stycznia tego roku nie trzeba ponosić z tego tytułu żadnych opłat. Jedynym przypadkiem, w którym konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej w wysokości 170 zł jest sytuacja, w której osoba prowadząca działalność gospodarczą występuje z wnioskiem o potwierdzenie takiego zgłoszenia rejestracyjnego.
 • Zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS-ie. Przedsiębiorca musi złożyć odpowiedni wniosek: ZUS ZUA (gdy chce opłacać składki ZUS i zdrowotne) lub ZUS ZZA (gdy zamierza opłacać jedynie składki zdrowotne) w przeciągu 7 dni od daty zarejestrowania działalności gospodarczej.
 • Założenie firmowego konta. Jeżeli chodzi o tę kwestię, to przedstawia się ona różnie. Większość banków oferuje darmowe założenie konta, jednak są i takie, które za otworzenie rachunku firmowego pobierają opłaty.

Za co trzeba zapłacić?

Pomimo tego, że część formalności można dopełnić za darmo, to są również i takie, za które trzeba uiścić opłatę. Za co i ile trzeba zapłacić? Odpowiedzi udzielamy poniżej.

 • Zapłacić należy za:
 • Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Dotyczy to osób, które zdecydowały się na założenie spółki prawa handlowego. Opłata za dokonanie wpisu wynosi 500 zł.
 • Ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze sądowym i Gospodarczym. Wysokość opłaty to 100 zł i muszą jej dokonać osoby prowadzące spółkę prawa handlowego.
 • Zgłoszenie działalności reglamentowanej, która wymaga uzyskania koncesji, licencji lub pozwolenia na prowadzenie działań. Przykładami takich działalności są np. posiadanie taksówek czy sprzedaż alkoholu. Jeżeli zaś chodzi o wysokość opłat, to są one uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności.
 • Wydanie dodatkowych pozwoleń i zaświadczeń przez urząd skarbowy (np. zaświadczenie o niekaralności). Cena za sporządzenie takiego pisma waha się między 30-50 zł.
 • Wyrobienie firmowej pieczątki. Za skorzystanie z tej usługi przedsiębiorca musi zapłacić ok. 30 złotych.
 • Założenie firmowego konta w banku. Jak już pisaliśmy wcześniej może okazać się, że wykonanie usługi będzie całkiem darmowe, niemniej jednak są firmy, które życzą sobie za otworzenie firmowego rachunku nawet 200 zł. A zatem, wysokość opłaty (lub jej brak) uzależniona jest od banku, na który zdecyduje się przedsiębiorca.
 • Inne, dodatkowe wydatki. Wynajęcie lokalu pod siedzibę firmy, zakup wyposażenia, korzystanie z usług księgowych – za wszystkie te czynności trzeba dodatkowo zapłacić, jednakże wysokości kosztów nie da się jednoznacznie określić, bo są uzależnione od potrzeb klienta i rodzaju prowadzonej działalności.

Jak zatem można zauważyć założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wiąże się z żadnymi większymi opłatami – wręcz przeciwnie – jest niemal darmowe. Jedynie w przypadku zawierania spółki prawa handlowego trzeba ponieść większe koszty.