Pozyskiwanie środków finansowych na rozwój firmy

biuro rachunkowe bielsko-biała pomagające pozyskiwać dotacje

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i jej późniejszy rozwój wymagają poczynienia pewnych inwestycji, które wiążą się z dość dużymi kosztami. Ich sfinansowanie to niełatwa sprawa, niemniej jednak można skorzystać z licznych dofinansowań, kredytów itp. Skąd pozyskać środki finansowe na rozwinięcie biznesu? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w tym artykule, więc zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu.

Środki finansowe, które możesz pozyskać w bankach

Jedną z możliwości zdobycia pieniędzy na rozwój firmy jest wzięcie pożyczki w banku. Aktualnie proponują one mnóstwo różnych pakietów, spośród których można wybrać te spełniające nasze potrzeby. Do dyspozycji mamy:

 • kredyty inwestycyjne – środki przydzielone w jego ramach należy przeznaczyć na rozwój działalności, czyli kupno bądź remont środków trwałych, którymi dysponuje przedsiębiorstwo. Mowa tutaj o nieruchomościach, maszynach, sprzęcie, środkach transportu, wdrażaniu nowych technologii itp.
 • kredyty dla deweloperów – można je przeznaczyć na inwestycje w nieruchomości mieszkalne i komercyjne oraz zakup akcji i udziałów przedsiębiorstw, które są w trakcie realizacji inwestycji budowlanych.
 • kredyty hipoteczne – pieniądze pozyskiwane w ich ramach można spożytkować na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 • kredyty samochodowe – jak sama nazwa wskazuje bierze się je na zakup nowego bądź używanego samochodu, naczep, przyczep itp.
 • kredyty ekologiczne – przyznawane na wdrożenie w firmie metod wykorzystywania odnawialnych źródeł energii np. pomp ciepła, kolektorów słonecznych.
 • kredyty obrotowe – można je wykorzystać na zakup towarów, usług, materiałów itp.

 

Środki finansowe pozyskiwane z dotacji

Dotacje to kolejny sposób na zdobycie dodatkowego zastrzyku gotówki. Aktualny program trwa do 2020 r., a przedsiębiorcy mogą pozyskać pieniądze z pięciu programów operacyjnych, do których należą:

 • Infrastruktura i Społeczeństwo – środki z tych dotacji unijnych przeznacza się na rozwój infrastruktury drogowej, poprawę bezpieczeństwa na drogach i w przestrzeni powietrznej, ochronę dziedzictwa kulturowego, poprawę ochrony zdrowia itp.
 • Inteligentny Rozwój – z szeregu dotacji unijnych przyznawanych w ich ramach mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zajmują się prowadzeniem działań badawczo-naukowych. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na zakup sprzętu, aparatur bądź wdrożenie nowych technologii.
 • Wiedza, Edukacja, Rozwój – dofinansowania otrzymywane w ramach tego programu przeznacza się na doszkalanie, przekwalifikowanie i podwyższanie kwalifikacji pracodawców i pracowników. Z programu finansuje się także profilaktyczne programy zdrowotne.
 • Polska Wschodnia – o środki finansowe w ramach tego programu mogą się starać przedsiębiorcy działający na wschodzie kraju, czyli mieszkańcy województw: lubuskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
 • Polska Cyfrowa – program przeznaczony jest dla właścicieli firm, które działają w branży internetowej, a więc zapewniają dostęp do sieci, tworzą aplikacje oraz świadczą e-usługi publiczne np. telewizję internetową.
 • Programy regionalne – dostępne dla każdej osoby, która prowadzi firmę. Szczegółowe informacje na ich temat można uzyskać w urzędzie gminy/miasta. Oczywiście pomocy w pozyskaniu konkretnej dotacji może udzielić Państwu nasze biuro rachunkowe w Bielsku-Białej.

 

Pieniądze z funduszy inwestycyjnych

Trzecią możliwością, z której może skorzystać każdy przedsiębiorca są fundusze inwestycyjne. To opcja dla tych, którzy chcą zabezpieczyć przyszłość swojej firmy i pomnożyć nadwyżkę pieniędzy, którymi dysponują. Najpopularniejszymi formami funduszy inwestycyjnych są lokaty bankowe i oraz rachunki oszczędnościowe, jednakże oprócz nich pojawiają się także: bony, obligacje, weksle, akcje, fundusze mieszane. Wybór najlepszej dla nas opcji uzależniony jest od potrzeb, ryzyka, które jesteśmy gotowi podjąć oraz posiadanej przez nas wiedzy.